Prekių katalogas

Koks elektrodinis suvirinimo aparatas reikalingas tau?

Šiame straipsnyje kalbėsime tik apie elektrodinius MMA suvirinimo aparatus, tačiau šiais patarimais galite naudotis ir renkantis MIG suvirinimo pusautomačius arba TIG argono suvirinimo aparatus.

 

Transformatorius arba Inverteris? 

 

Transformatoriniai suvirinimo aparatai – tai klasika. Jie ilgai tarnauja, bet dėl tinklo įtampos pokyčių dažnai turi labai prastą lanką. Tuo tarpu inverteris gerai kontroliuoja voltų-amperų charakteristikas, turi papildomas HOTSTART, ARCFORCE, PFC ir pan. sistemas, bei mažesnį svorį. Autoriaus manymu, transformatoriniai suvirinimo aparatai jau atgyveno savo geriausius laikus. Šiai dienai verta rinktis invertorinius suvirinimo aparatus.

 

Darbo ciklas ir maksimali srovė

 

Visi buitiniai elektrodiniai suvirinimo aparatai yra vienfaziai ir turi iki 200A galingumo sroves. Tokio galingumo pilnai užtenka buitiniam darbui. Patariame kiekvienam naudotojui panagrinėti elektrodų skersmens ir darbinės srovės priklausomybės lentelę.

 

Metalo storis    

Suvirinimo srovė

Elektrodo skersmuo

1,5mm

30-50A  

2,0mm

2,0mm

50-80A

2,5mm

3,0mm

90-130A

3,0mm

4,0mm

120-160A

3,0mm

5,0mm

130-180A

4,0mm

8,0mm

140-200A

4,0mm

10mm

150-220A

5,0mm

 

Tikriausiai suprantama, kad ne visi gamintojai rašo visą tiesą apie suvirinimo aparato parametrus. Kiekvienam aparatui galima lengvai pamatuoti maksimalią srovę, darbo metu naudojant srovės matavimo reples. Įsidėmėkite, kad inverteriniai suvirinimo aparatai apkrovos metu gali trumpam laikui kelti srovę: momentinė įrangos srovė 200A gali siekti 270A ir, testuojant, reikia matuoti minimalią/efektyvią srovę.

 

Su darbo ciklu yra sunkiau. Užrašas “60% darbo ciklas prie 200A” reiškia, kad, esant maksimaliai 200А srovei, suvirinimo inverteris gali dirbti 6 minutes ir 4 minutes turi pailsėti. Patikrinti gamintojo deklaruotus parametrus galima tik testuojant aparatą darbo metu tol, kol nesuveiks apsauga nuo perkaitinimo ir, jei maksimali užfiksuota srovė neatitinka parametro, kuri nurodo gamintojas, tai sunku spręsti ir apie darbo ciklą.

60% (40°) darbo ciklas ir 60% darbo ciklas? Pirmą paminėtą užrašą, ko gero, rasite tik pas gamintojus vertinančius savo kokybę. Šis užrašas reiškia: “Įranga gali dirbti maksimalia srove 6 minutes esant 40° lauko temperatūrai”. Tikriausiai kyla klausimas: “Kaip teisingai traktuoti tokį teiginį?” Dažniausiai su aparatais yra dirbama prie 20° kambario temperatūros, tačiau mūsų testavimai parodė, kad suvirinimo aparatas su 35% (40°) darbo ciklu dirba nesustodamas ilgiau, negu įprastas su 60% darbo ciklu.

 

“Srovė neturi kokybės, bet turi charakteristikas”. Kas tai? Kodėl tai yra svarbu?


Pagrindini klausimas: jeigu pigiausias suvirinimo aparatas turėtų tokias pat Voltų-amperų charakteristikas, kaip rinkos lyderio inverteris, tai lanko kokybė būtų vienoda. Įtampos ir srovės santykis suteikia lankui teisingą formą.

 

“Ar pigus suvirinimo aparatas yra vertas dėmesio?”

 

Atsakyti vienareikšmiškai sudėtinga, bet įmanoma. Pagrindiniai faktoriai, kurie lemia suvirinimo įrangos kokybę, tai:

  • Projektavimas
  • Surinkimo kokybė
  • Komponentų kokybė

 

Projektavimas yra svarbiausias faktorius, nuo kurio priklauso įrangos Voltamperinės charakteristikos. Teisingas ir vertas dėmesio projektavimas – tai ilgų metų darbas ir didelė patirtis. Tokie pasaulinio lygio gamintojai kaip ESAB, Miller, Kempi, Fronius ir t.t. turi ilgalaikę projektavimo patirtį, bet jų įrangos kainos nėra priimtinos kiekvienam pirkėjui.

 

Yra pigesni sprendimai, jie gaminami Kinijoje, kas nėra blogai. Lietuvoje yra žinomi Kinų prekės ženklai: Jasic, Flama, WTL, kurie gerai suprojektuoti ir surinkti. Kalbant apie kitus pigesnius prekės ženklus – jie irgi su 99% tikimybe gaminami Kinų gamyklose.

 

Kaip išsirinkti sau ne brangų, bet gerą suvirinimo aparatą?

 

Panagrinėkite prekės ženklus:

Geras suvirinimo įrangos gamintojas neturės savo asortimente elektros įrankių, žoliapjovių ir pan. Jis sutelkia visą dėmesį į suvirinimo kokybę ir testuoja savo produktus. Tarp tokių gamintojų yra mūsų siūlomi gamintojai Sherman, Stamos, Welbach, Spartus. Kiti gamintojai, su plačiu įrankių pasirinkimu, įtraukia suvirinimo įrangą į savo asortimentą tik tam, kad turėtų pas save pigų suvirinimo aparatą. Tokių prekinių ženklų rinkoje yra daug, pvz., KraftDele, Onex, Boxer, Black…

 

Dėl surinkimo kokybės, pigesnę įrangą bus sudėtingiau remontuoti. Gedimo atvejais tokie aparatai gali neturėti atsauginių detalių.

 

Paskaitykite atsiliepimus:

Svarbūs yra atsiliepimai apie konkretų modelį su darbo sąlygų aprašymu. Kitaip tariant, kas tinka vienam, gali netikti kitam.

 

Komponentai ir surinkimas:

 

Jeigu yra galimybė, panagrinėkite įrangos “įdarus”, pažiūrėkite kaip prilituoti komponentai ir koks yra bendras surinkimo estetiškumas.

 

Įrangos komplektacija

 

Laidai sudaro didelę kainos dalį. Patogiausia dirbti su kabeliais ne mažiau 3m ilgio. Todėl perkant suvirinimo aparatą su 1,5m kabeliais, tikriausiai reikės nusipirkti papildomus kabelius. Vario kokybę patikrinti sunku ir dažnai pasitaiko aliuminio kabeliai, padengti variu. Patikrinti iš ko padarytas kabelis galima tik jį perpjovusį.

Rekomenduojame, kad maitinimo laidas būtų ne trumpesnis nei 2 metrai - taip visada pasieksite rozetę.