Prekių katalogas

Plazminis pjovimas

Teksto autorius Vadim Leščuk, MasterCity.lt įkūrėjas, kuris jau virš 15 metų domisi naujausiomis suvirinimo tendencijomis.


PAGRINDAS

Plazma - tai ketvirta, einanti po dujų, medžiagos stadija. Teoriškai, bet kokia medžiaga gali pereiti į plazmos stadiją, bet lengviausia tai padaryti dujoms. Populiariausias yra plazminis pjovimas suspaustu oru.

 

UŽDEGIMO TIPAI IR JŲ NIUANSAI

Iš tikrųjų yra 2 uždegimo tipai, kuriuos reikia suprasti. Ir tai ne HF ir Pilot ARC, kaip klaidingai galvoja daugelis naudotojų ir, dėję, ir kai kurie pardavėjai.

HF

Lanko įžiebimas vyksta aukšto dažnio dėka. Jis mažai kuo skiriasi nuo TIG HF veikimo. Atstumas tarp elektrodo ir pjovimo galvos (pjovimo tūtos) yra pakankamai didelis ir be HF uždegimo neapsieiti. O gal HF nebūtinas?

NO HF

NO HF, NON HF, Pneumo uždegimas, Pneumo kontaktinis uždegimas... Kiek pavadinimų aš tik nebuvau sutikęs. Manau, kad paskutinis tinka geriausiai, nes išaiškina veikimo principą, todėl jį ir naudosime.

Kaip jis veikia? Atstumas tarp elektrodo ir pjovimo tūtos yra toks mažas, kad uždegimui galima panaudoti pakankamai žemą dažnį, po kurio elektrodas pasikelia (suspaustų dujų dėka) ir darbo metu, kaip ir HF degiklis, palaiko atstumą nuo tūtos.

TADA KAS YRA PILOT ARC??

Kažkodėl daugelis klientų ir pardavėjų klaidingai galvoja, kad tai yra uždegimo tipas. Pilot Arc (Stebėjimo lankas, Pilotinis lankas) - tai patogus būdas uždegti lanką ore ir iškarto jį pajusti. Kol neprasidėjo pjovimas plazminiai šaltiniai dažniausiai leidžia įjungti pilotinį lanką trumpam laikui nuo 4 iki 10 sek.

KAIP VEIKIA PILOT ARC?

Kol degiklio lankas nepagauna masės, jis naudoja pjovimo tūtą, kuri per degiklį pajungta prie vidinės plazminio šaltinio varžos. Šie rezistoriai (dažniausiai keramikiniai) gali įkaisti iki raudonumo, todėl reikia prisiminti, kad per ilgas arba labai dažnas šios funkcijos naudojimas gali pakenkti Jūsų įrangai. Ypač pneumo kontaktiniams degikliams, nes jie turi judantį elektrodo mechanizmą. (Bet jau yra degiklių modeliai, kurie išsprendė šią problemą)

 

PIRMOJI IR DAŽNIAUSIA KLAIDA!

Dažnai gauname skambučius: “Aparatas pjauna 5 sekundes ir sustoja, ir pjauna silpnai. Kas per Š...? Mes tik pradėjome naudoti aparatą, o jis sugedo...”

● Blogai pajungtas masės gnybtas arba masės nėra dėl kažkokios kitos priežasties. Atkreipkite dėmesį, kad Pilotinis lankas taip pat pjauna, bet labai silpnai, kol nepagauna masės ir tik tada matosi, kad įsijungia tikras pjovimo lankas.

● Svarbu! PilotARC naudojimas ilgais laiko intervalais gali įkaitinti pjovimo antgalį iki raudonumo ir sugadinti degiklį!

 

ANTGALIAI IR JŲ KOKYBĖ

Trumpai apie tai, ką pastebėjau. To paties degiklio antgaliai iš skirtingų gamyklų gali labai skirtis pagal kokybę ir tarnavimo laiką. Tai kaip skirtumas tarp 3M Cubitron II ir kitų gamintojų fibra diskų.

PJOVIMO ELEKTRODAS

Elektrodas gaminamas iš vario lydinio, o jo galiukas turi Hafnio arba Volframo įvarytą strypą. Šios medžiagos gerai palaiko lanką. Yra dar vienas gerokai brangesnis Hafnio/Sidabro tipo elektrodas su labai stabiliu lanku ir ilgu tarnavimo laiku. Toks elektrodas dažniausiai naudojamas CNC pjovime.

Ne visi žino, bet elektrodo tarnavimo laikas labiau priklauso nuo uždegimų skaičiaus, o ne nuo naudojimo laiko. Uždegimo metu Hafinio strypas pradeda formuoti kraterį. Elektrodas laikomas netinkamu naudoti, kai krateris pasiekia 2-3mm gylį, o tai reiškia, kad Hafnis beveik išnaudotas. KEISKITE ELEKTRODUS LAIKU!

PJOVIMO TŪTA

Pjovimo tūta žymima amperais 45A, 60A, 85A ir pan. pagal srovę. Tai reiškia, kad su tokia srove pjauti nerekomenduojama.

Taip pat yra ir alternatyvus žymėjimas 0.9, 1.2, 1.4... Tai antgalio pjovimo skylės skersmuo.

Pjaunant su didesne, nei rekomenduojama srove, plazminis lankas padidins tūtos skersmenį ir gausis neidealus apskritimas, o išdraskytas antgalis, kuris pakeis pjovimo lanko formą ir ji taps kreiva.

DIFUZORIUS

Gaminamas iš keramikos, Vespelo. Priklausomai nuo darbinės srovės, difuzoriai turi skirtingą skylių skaičių. Jie tarnauja ilgai, jeigu tvarkingai keisti kitus antgalius.

APSAUGINĖ GALVA/APSAUGINIS SKYDAS

Šį komponentą turi ne visi degikliai, o tik Premium klasės ir CNC degikliai. Jis padeda suformuoti lygesnį pjovimo lanką ir apsaugo nuo metalo dujų ir skysto metalo, kurie gali sugadinti ir tūtą ir elektrodą.

Prie apsauginės galvos CNC degikliams gali būti pajungtas Ominis sensorius (jį galima pavadinti ir varžiniu, bet angliškai visi vadina Ohmic). Tai apsauginis skydas, kuris gali būti atsakingas už nulinį tašką ir kolizijų detekciją.

 

ANTGALIŲ GAMINTOJAI

Teko testuoti vienodus Kinų ir Italijos gamybos antgalius ir jų kokybė tikrai skiriasi. Jeigu daug pjaunate, galbūt ir Jums verta patestuoti? Brangesni antgaliai gali prapjauti daugiau metrų ir galutinė perskaičiuota 1m pjovimo kaina gali stipriai skirtis.

Prieš metus pas mane buvo atėjęs pastovus klientas ir paprašė ilgai tarnaujančių antgalių savo S45 degikliui. Itališki antgaliai kainavo 2.5 Eur ir jis parodė kad Kinijoje parduodami tokie pat, bet jie 3-4 kartus pigesni. Atsisiuntė sau, pradėjo pjauti ir po mėnesio atėjo ir pasakė, kad jie neprapjauna ir 1m.

IŠVADA

Reikia testuoti ir skaičiuoti kas apsimoka būtentJūsų atveju.


KLAIDOS NAUDOJIMO METU

ŠVARUS ORAS

● Kondensatas, papuolęs tarp elektrodo ir tūtos sprogsta. Tokiu atveju tikrai reikės keisti ir elektrodą ir tūtą.

● Kartais nuo nešvaraus oro ant elektrodo atsiranda juoda suodžių plėvelė. Plėvelė veikia kaip dielektrikas ir neduoda uždegti plazmą. Galima nuvalyti plėvelę ir dirbti toliau.

Švarus oras labai svarbus!

DUJOS IR JŲ KOKYBĖ

Dažniausiai visi pjauna su suspaustu oru. Tai nebrangu ir visada galėsite panaudoti kompresorių, bet yra ir alternatyvos. Štai keletas patarimų:

Deguonis

+ Greitesnis pjūvis ir geresnė plieno pjovimo kokybė.

- Pjovimo kaina. Brangesnės dujos ir mažesnis antgalių tarnavimo laikas.

Azotas

Dažniausiai naudojamas su Argono arba Angliarūgštės apsauginėmis dujomis.

+ Idealus pjovimas ir ilgesnis antgalių tarnavimo laikas.

- Kaina.

Argonas-vandenilis

Grynas argonas taip pat tinka.

+ Gerai pjauna nerūdinantį plieną ir aliuminį, nepalieka didelės oksidacijos.

- Žiauriai didelė kaina.

 

DEGIKLIAI IR DUJŲ SĄNAUDOS

Svarbus dalykas - dujų sąnaudos ir pjovimo kokybė priklauso ne nuo plazminio šaltinio, o nuo degiklio. Dujų sąnaudos - tai ne plazminio šaltinio, o degiklio parametras.

Degiklis – tai viena iš svarbiausių dalių. Geros plazminės pjaustyklės degiklis sudaro didesnę jos kainos dalį.

Perkant plazminį pjovimo aparatą sužinokite, ar lengva bus nusipirkti antgalius ir kokia jų kaina.

Verta įsigyti šaltinius su Euro jungtimi nes:
● Lengva ir greita pakeisti degiklį.

● Galima lengvai pakeisti degiklio modelį/gamintoją.

 

PRIEDAI. KO REIKIA PLAZMINIAM PJOVIMUI?

SKYDELIS

Ne visi automatiniai skydeliai tinka. Ieškokite su perjungimu į 5-8 DIN užtamsinimo režimą.

AKINIAI

Galite galvoti, kad tai reklama, bet man žiauriai patinka Esab Shade 5 akiniai. Jie visada keliauja su manimi automobilyje. Akiniai ne tiks tiems, kas pjauna daug, bet ir jiems verta turėti tokius atsargai, jie nebrangūs ir visada gali būti po ranka.

LINIUOTĖ SPINDULYS

Nebrangi ir verta pinigų investicija, bet tinka ne visiems degikliams. Galima pasidaryti pačiam, bet tai jau atskira istorija.

ATRAMINIS ANTGALIS

Parduodamas ne visiems degikliams. Kai kurių degiklių apsauginė galva veikia kaip atraminis antgalis. Kartais galima apsieiti ir be jo. Reikia nukreipti degiklį porą laipsnių į kairę arba dešinę nuo pjovimo krypties ir gausis vieta išmetimo dujoms išeiti.

 

PJOVIMAS RANKA

Dažniausiai visi pjauna per lėtai, todėl pjovimo apačioje susiformuoja “snargliai”.

Nori pjauti kaip profas? Nustok žiūrėti į lanką, tu iš garso suprasi ar pramuštas metalas. Tau reikia stebėti tik teisingą pjovimo kryptį.

Visada pradėk pjauti nuo pragręžtos skyles arba krašto. Staklės moka pjauti nuo vidurio, o jei tingėsi gali sugadinti degiklį, prarasti pinigus ir savo brangiai kainuojantį laiką.

Pjovimo defektai, darantys pjovimo kraštus panašus į Norvegiškus Fjordus, atsiranda dėl rankos drebėjimo ir netolygaus judėjimo greičio, o ne dėl degiklio (žinoma jei degiklis kokybiškas ir turi gerus antgalius)

 

CNC

Jeigu perskaitėte šį straipsnį iki šios vietos, tai turėtų kilti minčių ir apie plazmines CNC pjovimo stakles.

HF netinka* CNC pjovimui, nes uždegimo metu aukštas dažnis gali peršokti ant portalo ir pasiekti valdymo plokštę, kuri gaus klaidą arba gali sugesti. Daugelis žmonių pradeda nuo šaltinio su HF uždegimu, bando ekranuoti viską, ką tik įmanoma, bet galiausiai vis tiek grįžta prie NO HF. Geriausias plazminio pjovimo aparatų gamintojas yra Hypertherm. Visi Hypertherm degikliai turi NO HF sistemą ir suprantama kodėl jie geriausi...

CNC plazmos šaltiniai turi valdymo jungtį, kuri turi minimumą įjungimo kontaktų ir lanko įtampos matavimą.

 

THC (TORCH HEIGHT CONTROL)

Įtampos matavimas reikalingas tam, kad degiklio aukštis keistųsi kartu su metalo lakšto deformavimu, t.y. lanko įtampa keičiasi kartu su atstumu tarp degiklio ir pjaunamo metalo. Dažniausiai šaltiniai atiduoda įtampa 1:1, bet geriau, kai jie gali atiduoti 1:20 arba daugiau, nes ne visos THC gali priimti didelį diapazoną.

 

PILOT ARC SU CNC

Dažniausiai stakles pjauna tinklelio rėžimu (Kai metalas prapjautas arba degiklis pakeltas įsijungia pilot arc). Kai kurie šaltiniai gali ant valdymo plokštės parodyti, kad Pilot Arc veikia, tada esant dideliam keliui tarp pjaunamų taškų galima išjungti lanką ir uždegti iš naujo.

 

PLAZMOS ŠALTINIAI CNC PJOVIMUI

WTL MAGICCUT 100 IKI 50MM

Mano mėgstamiausias šaltinis. Jis turi 100% darbo ciklą ir pjauna iki 50mm ranka (40mm ant CNC). Įtampos daliklis su santykiu nuo 1:20 iki 1:50. Degiklis TM-125 (kopija Hypertherm degiklio) tinka visi Hypertherm antgaliai.

SPARTUS PROCUT125 IKI 55MM

Labai panašus į WTL, bet turi mažesnį darbo ciklą. Turi apsaugą nuo dingusios fazės ir neteisingo slėgio bei įtampos daliklį nuo 1:20 iki 1:50. Degiklis TM-125 arba analogai.

SPARTUS PROCUT85 IKI 40MM

Silpnesnė ProCut85 versija su visais privalumais.

SPARTUS PROCUT45 IKI 20MM

Vienintelis vienfazis modelis su valdymo jungtimi.

SHERMAN CUTTER 130 CNC

Įtampos daliklis 1:1 arba 1:20. Degiklis IPTM-120. Pjauna iki 45mm.

 

Jeigu sudomino CNC šaltinis arba plazma rankiniam pjovimui, prašau kreiptis telefonu +370 672 54113 arba el.paštu info@mastercity.lt. Padėsime išrinkti tinkamiausią aparatą ir parinksime reikalingus priedus.

 

 

* Yra meistrų, kurie gali gerai paleisti ir su HF, nors tai sudėtinga. Nemanau, kad jiems bus įdomus šis straipsnis, nes jie gali žinoti daugiau negu aš. Dėl to drąsiai sakau, kad HF netinka!